Här finns resultaten för tävlingen som gick lördagen den 12 april 2014 vid Bögs Gård i Sollentuna.

(Resultat som pdf)

 

Damer 10 km
Plats StartNo Förnamn Efternamn Klubb Time Pace
1 4 Elin Karlsson 00.55.27 05.32
2 124 Sara Dybäck Silva 00.59.25 05.56
3 265 Fanny Ahlfors 01.00.53 06.05
4 5 Desirée Kiskeri 01.01.03 06.06
5 10 Lisbeth Jamila Haider 01.02.09 06.12
6 18 Malin Bengtsson 01.04.03 06.24
7 25 Helen Kreutz Bolander 01.04.06 06.24
8 12 Matilda Tyresson 01.04.47 06.28
9 8 Maria Elisabeth Jansson 01.08.30 06.50
10 24 Emilia Eriksson Brusemark 01.08.37 06.51
11 30 Åsa Anneli Sedholm 01.10.31 07.03
12 28 Camilla Nordin 01.12.22 07.14
13 1 Theresia Viska 01.13.40 07.21
14 16 Karin Fries 01.15.37 07.33
15 29 Sandra Granath 01.17.52 07.47
16 20 Cornelia Ludwig 01.18.38 07.51
17 21 Jenny Blomqvist 01.22.44 08.16
18 7 Sofia Blidmo 01.23.03 08.18
19 17 Kristina Marie Rosenkvist 01.23.52 08.23
20 13 Anna-Lena Hansson 01.24.07 08.24
21 14 Anna Qvarfort 01.24.31 08.27
22 3 Malin Rönnqvist 01.24.42 08.28
23 130 Cicci Rydberg 01.25.19 08.31
24 11 Caroline Öhrberg 01.28.29 08.50
25 19 Yoko Kizu 01.29.28 08.56
26 128 Virginia Grande 01.45.54 10.35
27 270 Sandra Söderberg 01.48.54 10.53
28 269 Sandra Söderberg 01.49.41 10.58
2 Lovisa Karlsson Runday DNS
6 Ragnar Lars-Göran Svensson DNS
9 Charlotta Danckwardt DNS
15 Johanna Leonsson Addnature DNS
22 Jessica Berlin DNS
23 Johan Öberg DNS
26 Johanna Wallin DNS
27 Malin Åström DNS

 

Damer 5 km
Plats StartNo Förnamn Efternamn Klubb Time Pace
1 255 Anna Reuterberg 00.32.16 06.27
2 219 Cecilia Olsson 00.36.58 07.23
3 204 Elin Stenberg Team Nordic Trail 00.37.00 07.23
4 211 Helena Sofia Frank 00.39.55 07.58
5 238 Josefin Klegard 00.40.28 08.05
6 240 Anette Bökman 00.40.29 08.05
7 221 Sara Georgsson Silva 00.40.30 08.05
8 226 Madeleine Edberg 00.40.39 08.07
9 266 Åsa Maria Olofsson 00.40.59 08.11
10 220 Marie Ähdel-franzen 00.41.17 08.15
11 201 Christina Södersten CamCam Träning AB 00.41.23 08.16
12 202 Inger Nyström CamCam Träning AB 00.41.36 08.19
13 208 Anne-Marie Johansson 00.41.45 08.20
14 263 Malin Karlsson 00.42.07 08.25
15 230 Rosmarie Grahn 00.42.21 08.28
16 243 Petra Björklund 00.42.21 08.28
17 256 Pia Björner 00.43.22 08.40
18 253 Julia Freye 00.43.24 08.40
19 210 Marie Ericson 00.43.31 08.42
20 205 Johanna Kjellsson Runday 00.43.33 08.42
21 231 Jenny Ullgren 00.44.24 08.52
22 206 Matilda Olofsson 00.44.32 08.54
23 215 Camilla Almqvist 00.44.51 08.58
24 254 Venla Peura 00.44.53 08.58
25 209 Eva Forsell 00.44.53 08.58
26 245 Josefin Stjernberg 00.45.21 09.04
27 214 Stefani Latinovic 00.45.32 09.06
28 227 caroline Weckfelt 00.45.34 09.06
29 228 Ulrika Grenholm 00.45.34 09.06
30 213 Inez Jeppsson 00.45.38 09.07
31 246 Elisabet Oscarsson 00.45.51 09.10
32 212 James Patrick Manzi 00.46.14 09.14
33 236 Maria Ridefors 00.46.23 09.16
34 259 Catharina Birgitta Norlinger 00.46.31 09.18
35 235 Anne-Lie Ridefors 00.46.36 09.19
36 249 Irena Udir 00.46.42 09.20
37 223 Anette Andersson 00.46.56 09.23
38 248 Carola Olofsson 00.47.16 09.27
39 247 Elisabeth Svensson 00.47.23 09.28
40 260 Ann Mikiver 00.48.03 09.36
41 232 Linda Hellqvist 00.48.29 09.41
42 258 Ulrica Birgitta Seijbold 00.48.38 09.43
43 261 Maria Carelius 00.48.38 09.43
44 218 Maria Ås 00.48.51 09.46
45 217 Carina Ås 00.48.55 09.46
46 242 Marie Torelli 00.49.00 09.48
47 203 Belen Camarero del Rio 00.49.41 09.56
48 241 Linda Ortstad 00.50.02 10.00
49 244 Lili Lejdeby 00.53.10 10.37
50 268 Madeleine Strand 00.53.31 10.42
51 250 Elenohr Arn 00.54.44 10.56
52 252 Veronica Johansson 00.54.55 10.58
53 224 Betty Gradin 00.55.31 11.06
54 225 Christel Johansson 00.55.31 11.06
55 267 Jenny Hallerström 00.56.46 11.21
56 216 Sara Stenholm 00.58.55 11.46
57 237 Astrid Carina Ländin 01.04.55 12.58
58 251 Rebecka Brask 01.09.07 13.49
207 Amie Lindberg DNS
222 Addnature AB Addnature DNS
229 Susanne Pålsson DNS
233 Maria Eliasson DNS
234 Maria Eliasson DNS
239 Addnature AB Addnature DNS
257 Hannah Biberg DNS
262 Maria Helena Carelius DNS
264 Emmy Pettersson DNS

 

Herrar 10 km
Plats StartNo Förnamn Efternamn Klubb Time Pace
1 50 Linus Jansson 00.44.50 04.28
2 75 Erik Pettersson 00.44.54 04.29
3 49 Mikael Nilsson 00.45.08 04.30
4 63 Mattias Jonsson Korpelin 00.45.24 04.32
5 101 Richard Richardsen 00.47.02 04.42
6 126 Linus Gustavsson Spårvägen FK 00.47.21 04.44
7 71 Niklas Halvarsson 00.47.44 04.46
8 103 Andreas Carlzon M-Måleri Västerås AB 00.51.42 05.10
9 62 Freddie Marcus Karlsson 00.52.33 05.15
10 129 Sebastian Rydberg 00.53.47 05.22
11 94 Oscar Eric Stenqvist 00.53.51 05.23
12 72 Johannes Erixon 00.54.05 05.24
13 51 Per Jonas Sandberg 00.54.06 05.24
14 38 Rickard Hagström 00.54.20 05.26
15 54 Christopher Fransson 00.54.54 05.29
16 111 Per Mattias Esbjörnsson 00.55.12 05.31
17 40 Pontus Andersson 00.55.27 05.32
18 127 Camilo Sjödin Hornstulls IF 00.56.27 05.38
19 60 Martin Öhrberg 00.56.29 05.38
20 42 Timmy Stålnacke 00.56.59 05.41
21 44 Lukasz Dukala 00.56.59 05.41
22 32 Jonas Lundquist CamCam Träning AB 00.57.11 05.43
23 39 Robert Blomqvist 00.57.39 05.45
24 64 Niklas Ricardo Eriksson 00.57.45 05.46
25 85 Thomas Lindell 00.57.52 05.47
26 56 Roger Berggren 00.58.23 05.50
27 100 Patrik Åkerlund 00.58.50 05.52
28 140 Matteo Giusti 00.59.11 05.55
29 109 Henrik Andreas Eriksson 00.59.26 05.56
30 74 Johan Messing 00.59.55 05.59
31 61 jens edholm 01.00.01 06.00
32 57 Martin Andersson Team Nordic Trail 01.00.16 06.01
33 65 Johan Larsson 01.00.23 06.02
34 77 Per Weinberger 01.00.31 06.03
35 112 Erik Daniels 01.00.38 06.03
36 123 Mattias Jacobsson Silva 01.01.00 06.05
37 92 Dimitrios Stefanis 01.01.52 06.11
38 78 Stefan Kemi Äventyrshuset 01.01.58 06.11
39 46 Michael Pirret 01.02.03 06.12
40 58 Samuel Frengell 01.02.40 06.15
41 99 Fredrik Torgardh 01.02.50 06.16
42 113 Jonas Daniels 01.03.11 06.19
43 118 Jordan Mckay 01.03.51 06.23
44 34 Johan Brasar Team Nordic Trail 01.04.10 06.24
45 125 Mikael Hilton Team Nordic Trail 01.04.11 06.25
46 90 Morgan Damberg 01.04.17 06.25
47 93 Lars Ove Mikael Stenqvist 01.04.23 06.26
48 98 Johan Öberg 01.04.34 06.27
49 55 Mats Ringlund 01.04.53 06.29
50 120 Felix Tyrén Addnature 01.05.26 06.32
51 79 Jon Eklöf 01.05.30 06.32
52 80 Jon Eklöf 01.05.30 06.32
53 121 Johan Ekroth Addnature 01.05.34 06.33
54 45 Thomas Carlhed 01.05.39 06.33
55 84 Rickard Redendal 01.05.50 06.34
56 91 Per Magnus Jensen 01.05.58 06.35
57 31 Christer Blixt CamCam Träning AB 01.06.01 06.36
58 47 Michael Kazarnowicz 01.06.03 06.36
59 70 Håkan Ericson 01.06.39 06.39
60 89 Kristian Nordefors 01.07.20 06.43
61 67 Luigi Belcastro 01.07.28 06.44
62 52 Camilla Sofia Ringström 01.07.30 06.44
63 73 Stefan Viska 01.07.57 06.47
64 107 Patrik Kristian Huusman 01.10.45 07.04
65 35 Tommy Bryntse Team Nordic Trail 01.11.07 07.06
66 48 Per Yngve Öberg 01.11.42 07.10
67 81 Magnus Henriksson 01.13.15 07.19
68 53 Ville Svärd 01.15.11 07.31
69 108 Philip Hurst 01.15.12 07.31
70 37 Tomas Ericson 01.15.13 07.31
71 33 Pär-Åke Anderkrans CamCam Träning AB 01.15.25 07.32
72 36 Jan Edén Team Nordic Trail 01.15.32 07.33
73 110 Johan Andersson 01.17.59 07.47
74 82 Niklas Mårtensson 01.18.38 07.51
41 Pontus Andersson DNS
43 Mikael Astgren DNS
59 Mats Ringlund DNS
66 Rickard Redendal DNS
68 Niklas Veenhuis DNS
69 Karl Risberg DNS
76 M-Måleri Västerås AB M-Måleri Västerås AB DNS
83 Carl Olov Mikael Ahlbom DNS
86 Rutger Renmarker DNS
87 Pierre Åström DNS
88 Andreas Graan DNS
95 Jessica Berlin DNS
96 Erik Anders Lönnqvist DNS
97 Bo Johan Wilhelm Holgersson DNS
102 Fredrik Lundgren DNS
104 M-Måleri Västerås AB M-Måleri Västerås AB DNS
105 M-Måleri Västerås AB M-Måleri Västerås AB DNS
106 Mattias Brunk DNS
114 Markus Wolmerud DNS
115 Eric Jacob Christian Ottosen DNS
116 Kent Fredrik Jansson DNS
117 Rikard Axelsson DNS
119 Niklas Stenman DNS
122 David Sundvall Team Nordic Trail DNS

 

Herrar 5 km
Plats StartNo Förnamn Efternamn Klubb Time Pace
1 291 Albin Carlsson 00.26.25 05.16
2 274 Christian Redtzer Attunda OK 00.27.35 05.30
3 281 Christopher Wilestedt 00.27.35 05.30
4 271 Håkan Jonsson Team Nordic Trail 00.28.25 05.40
5 301 Berndt Pettersson 00.28.57 05.47
6 286 Magnus Prins 00.29.22 05.52
7 306 Johan Permansson 00.31.36 06.19
8 294 Jesper Norrby 00.33.13 06.38
9 304 Eemeli Peura 00.34.44 06.56
10 303 Oskari Peura 00.34.44 06.56
11 297 Erik Stenqvist 00.37.33 07.30
12 278 Leif Forsell 00.41.51 08.22
13 289 Tommy Grahn 00.42.20 08.27
14 277 Johan Selim 00.44.32 08.54
15 305 Jussi Peura 00.44.55 08.58
16 295 Paul Fundin 00.45.51 09.10
17 276 Björn Tingåker 00.46.08 09.13
18 292 Fredrik Nilsson 00.46.24 09.16
19 283 James Patrick Manzi 00.46.58 09.23
20 280 Carl Johan Ragnar Westin 00.48.21 09.40
21 290 Peder Nilsson 00.48.30 09.41
22 275 Lars Axelsson 00.49.51 09.58
23 284 Claes Elvhammar 00.50.17 10.03
24 298 Ann Mikiver 00.50.33 10.06
25 302 Michael Moj 00.54.07 10.49
26 273 Jens Olsson 00.54.53 10.58
272 Mikael Hilton Team Nordic Trail DNS
279 Leif Forsell DNS
282 Hans Thomas Bäverlid DNS
285 Claes Elvhammar DNS
287 Addnature AB Addnature DNS
288 Charlotta Danckwardt DNS
293 Patrik Uggelberg DNS
296 Andreas Nylin DNS
299 Sofia Lindström DNS
300 Mattias Moskowicz DNS